Zaujimavosti zo sveta : Huslista v metre Joshua Bell

 
 

Video :

 
 
Na stanici metra vo Washingtone DC sa postavil muž a začal hrať na husliach; bolo studené januárové ráno. Hral asi 45 minút Bachove skladby. V tom čase, pretože bola špička, prešli stanicou metra tisíce ľudí. Po troch minútach od prvých tónov prešiel okolo muž v strednom veku. Na pár minút sa zastavil, potom sa ponáhľal ďalej. O minútu neskôr dostal huslista svoj prvý dolár: nejaká žena mu hodila peniaze do škatuľky a bez zastavenia pokračovala v chôdzi. Neskôr sa niekto oprel o stenu a počúval, kým sa nepozrel na hodinky a neodišiel, zrejme sa ponáhľal do práce.
Najviac pozornosti huslistovi venoval asi trojročný chlapec: matka ho ťahala za sebou, ale dieťa sa zastavilo a dívalo na muzikanta. Nakoniec matka syna postrčila, dieťa pokračovalo v chôdzi, ale stále sa obzeralo.Toto sa opakovalo s niekoľkými inými deťmi a všetci rodičia, bez výnimky, ich nútili pokračovať v chôdzi. Za celých 45 minút hry sa na chvíľku zastavilo iba šesť ľudí. Asi dvadsiati mu dali peniaze bez toho,aby spomalili svoj krok. Vybral 32 dolárov. Keď skončil a nastalo ticho, nikto si to nevšimol.
Nikto nezatlieskal, nikto hráča nespoznal. Nikto nevedel, že tým huslistom bol Joshua Bell, jeden z najlepších hudobníkov na svete. Hral jednu z najťažších skladieb, ktoré boli kedy zložené, na husliach za 3,5 milióna dolárov. Dva dni predtým vypredal Joshua Bell divadlo v Bostone za priemernú cenu lístka 100 dolárov.
Inkognito hru Joshuu Bella na stanici metra zorganizoval denník Washington Post ako súčasť experimentu o vnímaní, vkuse a prioritách ľudí. Zadanie znelo: Dokážeme vnímať krásu na bežnom, obyčajnom mieste v nevhodnom čase? Dokážeme sa zastaviť a oceniť ju. Rozpoznáme aj v neadekvátnych súvislostiach talent?
Jedným z možných záverov tohto experimentu je, že ak nemáme chvíľku zastaviť sa a počúvať jedného z najlepších hudobníkov hrajúceho jednu z najlepších skladieb, koľko ďalších vecí nám uniká?

No čo poviete nie je to v tejto uponáhlanej dobe naozaj tak? Keď Vám predstavia vo vypredanej sále človeka zo známim menom (virtuoza), všetci mu za jeho výkon zatlieskaju a keď ten istý človek sa postavý na ulici a nik Vám ho nepredstavý -tak mu nik z nas ani len za jeho výkon nezatlieska. Ikeď by mohol byť lepší ako kde koľvek inde ktorýkolvek huslista čo koncertuje po svete . No nie sme mi namyslený a sobecký ľudia keď vieme zatlieskať človeku za jeho výkon len keď je svetoznámy- ma meno ?
Koľký z Vás by mu zatlieskali, keby ho stretli hrať na stanici či ulici? 
Na ulici mu lutovali hodit dolar ale na koncerty ktoré mava Joshua Bell davaju stovky eur - pritom  hral to iste co na koncerte len to hral na ulici -dokonca  hral na husliach Stradivarkach . Nezarobil si ani na vlastný listok keby chcel ist na svoj vlastný koncert ...
Joshua Bell patri k najlepšim huslistom na svete mne sa velmi pači ako hraje a predsa  išiel hrat na ulicu klobuk dole prednim že sa dal na ten
 prieskum experiment ...( ne každy z najlepšich huslistov na svete by išlo hrať na ulicu a dalo sa na taky experiment ) .
Na stanici metra vo Washingtone DC